Deklaracja dostępności
NiesklasyfikowaneDeklaracja dostępności
Katowickie Centrum Onkologii zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://www.kco.katowice.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- występują dokumenty w formie skanów, np. certyfikaty umieszczone na stronie Certyfikaty
- występują braki napisów na materiałach audiowizualnych (audiodeskrypcja, transkrypcja), np. umieszczone na stronie Uroczystość podsumowująca zrealizowane projekty w Katowickim Centrum Onkologii
- brak jest możliwości określenia odstępów w tekście,
- mogą zdarzyć się braki opisów alternatywnych grafik i zdjęć, nagłówków,
Treści nieobjęte przepisami
- część dokumentów opublikowanych w formie skanów, powstała przed wejściem w życie Ustawy, np. dokument opublikowany na stronie Konsorcjum OnkoUrologia Raciborska-Strzelecka
- niektóre treści będące w posiadaniu Szpitala, nie zostały przez Szpital wytworzone, np. dokumenty umieszczone na stronie Statut
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 25
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
oraz oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez pod kątem zgodności serwisu internetowego (strony podstawowej oraz BIP) z WCAG 2.0 i jego dostępności dla osób niepełnosprawnych (zgodnie z metodologią RGAA). Audyt wykonany został przez Adnova - Marcin Choiński we współpracy z Akces Lab - Spółdzielnią Socjalną - Liderem w dziedzinie dostępności serwisów internetowych, członkiem Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych działającego przy Ministerstwie Cyfryzacji
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
- Kontrast: Użytkownik ma możliwość zmienić styl witryny internetowej tak, aby tekst był w pełni kontrastowy i dostosowany do potrzeb osób bardzo słabo widzących. Ustawienie wysokiego kontrastu - przycisk “WŁĄCZ WYSOKI KONTRAST”/ “WYŁĄCZ WYSOKI KONTRAST” (ciemne tło i intensywny kolor czcionki) umożliwia osobom niedowidzącym korzystanie ze strony.
- Ruch/ animacje: Elementy strony internetowej nie migają w tempie szybszym niż 3 razy na sekundę
- Mapa strony: ułatwiająca szybki przegląd treści zawartych na stronie internetowej.
- strona internetowa oraz strona BIP są responsywne - zaprojektowane w technice RWD (Responsive Web Design), umożliwiającej wyświetlanie serwisów internetowych na ekranach urządzeń mobilnych. Serwis internetowy oraz strona BIP są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi (systemy operacyjne: Android, IOS).
Skróty klawiaturowe
- Wielkość czcionki: Na stronie internetowej funkcjonuje mechanizm powiększania czcionek - kliknięcie w system powiększania czcionek zmienia wielkość liter na ekranie we wszystkich podstronach bez konieczności powtarzania tej czynności przy dalszym przeglądaniu strony. Oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności. Ponadto, graficzne przeglądarki internetowe dają możliwość zmiany rozmiaru widoku wyświetlanej strony internetowej używając odpowiedniej kombinacji klawiszy. W najpopularniejszych przeglądarkach internetowych, tj. Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera są to klawisze [CTRL] i [+] aby powiększyć widok oraz [CTRL] i [-] aby pomniejszyć widok.
- Klawiatura ekranowa: Dzięki odpowiedniej kombinacji klawiszy użytkownik może nawigować po sekcjach strony bez konieczności używania myszki. Poruszanie się po serwisie odbywa się za pomocą klawisza [Tab].
- Fokus: Strona internetowa wykorzystuje Fokus, niezbędny dla osób posługujących się wyłącznie klawiaturą. Aktywne na witrynie odnośniki będą się podświetlać.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do:
- Zbigniew Wiąk,
- e-mail: zwiak@kco.katowice.pl,
- lub telefonicznie 32 42 00 222.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem Dyrekcji Szpitala:
- Dyrektor Naczelny Katowickiego Centrum Onkologii,
- Adres: ul. Raciborska 26, 40-074 Katowice,
- e-mail: szpital@kco.katowice.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
ZESPÓŁ NR 1 – ul. Raciborska 26, 27, 28, 40-074 Katowice
Otoczenie budynków Zespołu nr 1 przy ulicy Raciborskiej w Katowicach
- Budynki zlokalizowane są w dzielnicy Katowice Śródmieście.
- Dojazd do budynków możliwy jest komunikacją miejską, najbliższy przystanek linii autobusowych to „Katowice Mikołowska” oraz „Katowice AWF”.
- W pobliżu znajduje się postój TAXI.
- Na terenie KCO znajdują się cztery ogólnodostępne miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.
- Na terenie KCO znajduje się parking dla pacjentów - wjazd od ul. Raciborskiej.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osoby z niepełnosprawnością (Art. 20a ust.1-6) osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, między innymi do budynków opieki zdrowotnej. Warunkiem wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w: uprząż oraz posiadanie przez osobę z niepełnosprawnością certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba z niepełnosprawnością nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Centralna Izba Przyjęć, , gdzie odbywają się przyjęcia do wszystkich oddziałów, niezależnie od ich lokalizacji w budynkach, znajduje się na parterze narożnego budynku przy skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej i Kozielskiej. Wyjątkiem jest Oddział Ginekologiczno-Położniczy – Izba Przyjęć Ginekologiczna i Położnicza znajduje się w Budynku Pawilonu Operacyjnego.
Budynek „A” – Budynek Główny
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Głównym znajdują się:
Poziom 0
- Wejście do Budynku.
Piętro 1
- Oddział Onkologiczny z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych – odcinek „F”
Dostęp na Oddział schodami lub windą znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu do Budynku oraz windami od strony Budynku Zakładu Radioterapii. - Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej
Dostęp do Pracowni schodami lub windą znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu do Budynku.
Piętro 2
- Pododdział Chemioterapii Ambulatoryjnej – odcinek „B”
Dostęp na Pododdział windami od strony Budynku Zakładu Radioterapii oraz schodami lub windą od strony podjazdu dla karetek przy Budynku Centralnej Izby Przyjęć.
Piętro 3
- Oddział Radioterapii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i Pododdziałem Gastroenterologii – odcinek „C”
Dostęp na Oddział windami od strony Budynku Zakładu Radioterapii oraz schodami przy wejściu głównym od strony terenu Szpitala.
Piętro 4
- Oddział Chorób Płuc
Dostęp na Oddział windami od strony Budynku Zakładu Radioterapii oraz schodami przy wejściu głównym od strony terenu Szpitala.
Piętro -1
- Kaplica
Dostęp schodami znajdującymi się przy wejściu głównym od strony terenu Szpitala.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika wraz z pochylnią.
- Wejścia do Budynku:
- Wejście główne znajduje się od strony wewnętrznej terenu Szpitala, w narożniku skrzydeł Budynku. Przy wejściu znajduje się winda oraz klatka schodowa.
- Trzy wejścia przez Budynek Zakładu Radioterapii – Dwa wejścia znajdują się od strony ul. Raciborskiej przy okrągłym budynku Rezonansu Magnetycznego, oraz jedno od strony wewnętrznej terenu Szpitala, w zagłębieniu pomiędzy Budynkiem Głównym i Budynkiem Zakładu Radioterapii.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się windami oznaczonymi, zgodnie z poniższymi uwagami:
- Winda przy wejściu głównym znajduje się bezpośrednio przy wejściu do Budynku.
- Winda przy wejściu głównym obsługuje pacjentów w Budynku Głównym tylko pomiędzy Piętrem 0., a Piętrem 1.
- Windy od strony Budynku Zakładu Radioterapii obsługują pacjentów na Piętro 1. (z wyłączeniem Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej), Piętro 2., Piętro 3. i Piętro. 4 Budynku Głównego oraz w całym Budynku Zakładu Radioterapii.
- Winda znajdująca się we wnęce podjazdu dla karetek obsługuje pacjentów na Piętro 2. Budynku Głównego oraz w całym Budynku Centralnej Izby Przyjęć.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, z pomocą wind możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich kondygnacji budynku.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę.
- Informacji udziela pracownik ochrony i Centralnej Izby Przyjęć.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety i łazienki dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „B” – Budynek Zakładu Radioterapii i Pracowni Diagnostyki Obrazowej
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Zakładu Radioterapii i Pracowni Diagnostyki Obrazowej znajdują się:
Piętro 0
- Wejścia do Budynku.
- Pracownia Diagnostyki Obrazowej
- Rejestracja tomografii komputerowej, RTG i rezonansu magnetycznego,
- Tomograf komputerowy (Aparat nr 1),
- Rezonans magnetyczny,
- RTG (Aparat nr 1)
- Zakład Radioterapii
- Rejestracja
- Symulator
- Teleradioterapia (Elekta1, Elekta 2, Elekta 3)
- Brachyterapia
Piętro 1
- Zakład Radioterapii (Sekretariat)
- Sala Konferencyjna
Dostęp windami z Budynku Zakładu Radioterapii oraz schodami obok wind.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika z drzwiami otwieranymi automatycznie.
- Do Budynku prowadzą trzy wejścia – dwa wejścia znajdują się od strony ul. Raciborskiej przy okrągłym budynku Rezonansu Magnetycznego oraz jedno od strony wewnętrznej terenu Szpitala, w zagłębieniu pomiędzy Budynkiem Głównym i Budynkiem Zakładu Radioterapii i Pracowni Diagnostyki Obrazowej.
- W holu głównym na parterze znajdują się dwie windy oraz klatka schodowa.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się windami, zgodnie z poniższymi uwagami:
- Windy znajdują się w holu głównym.
- Windy obsługują pacjentów w Budynku Zakładu Radioterapii i Pracowni Diagnostyki Obrazowej oraz na Piętro 1. (z wyłączeniem Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej), Piętro 2., Piętro 3. i Piętro 4. Budynku Głównego.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, z pomocą wind możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich kondygnacji budynku.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
- W holu głównym przy filarach znajdują się kioski rejestracyjne – biletomaty do Rejestracji Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Zakładu Radioterapii.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością,
z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „C” – Budynek Centralnej Izby Przyjęć
Adres: Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Centralnej Izby Przyjęć znajdują się:
Poziom 0
- Centralna Izba Przyjęć
- Pracownia Diagnostyki Obrazowej (Tomograf komputerowy – Aparat nr 2, RTG – Aparat nr 2)
- Pracownia Bronchoskopii; Spirometrii
- Pracownia Endoskopii
- Pracownia USG
- Pracownia EKG
1 piętro
- Oddział Onkologiczny – odcinek „D”
Dostęp na Oddział windami w Budynku lub schodami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie wind.
2 piętro
- Oddział Onkologiczny z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych – odcinek „E”
Dostęp na Oddział windami w Budynku lub schodami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie wind.
3 piętro
- Oddział Onkologiczny – odcinek „A”
Dostęp na Oddział windami w Budynku lub schodami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie wind.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada dwa szerokie wejścia z poziomu chodnika,
- Wejścia do Budynku Centralnej Izby Przyjęć,
- Wejście od strony bramy wjazdowej na teren Szpitala od ul. Raciborskiej, we wnęce podjazdu dla karetek,
- Wejście na rogu Budynku, przy skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z ul. Kozielską.
Komunikacja wewnątrz budynku
Obsługa pacjentów w Budynku Centralnej Izby Przyjęć odbywa się dwiema windami, zgodnie z poniższą uwagą:
- Jedna winda znajduje się we wnęce podjazdu dla karetek, druga winda znajduje się w korytarzu bliżej ul. Kozielskiej,
- Winda przy podjeździe dla karetek obsługuje pacjentów w Budynku Centralnej Izby Przyjęć oraz na Piętro 2. Budynku Głównego,
- Winda bliżej ul. Kozielskiej obsługuje pacjentów w Budynku Centralnej Izby Przyjęć oraz na Piętro 1. Budynku Poradni Specjalistycznych – na Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej.
- Wszystkie ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone i dostępne dla osoby poruszającej się na wózku.
- Budynek wyposażony jest w windy z poręczami, umożliwiające dotarcie do wszystkich kondygnacji, a zamontowane lustra umożliwiają osobie z niepełnosprawnością swobodne poruszanie.
- Windy posiadają na panelu przycisków oznaczenia dotykowe w języku Braille’a.
- Przed windami oraz wewnątrz wind znajdują się tablice informacyjne z lokalizacją oddziałów na poszczególnych kondygnacjach.
Dostęp do informacji
- Zapewniony jest czytelny system tablic i punktów informacyjnych. Budynek posiada funkcjonalny system orientacji przestrzennej.
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Na parterze przy wejściu dostępny jest pracownik recepcji oraz ochrony, którzy są gotowi udzielić informacji jak dotrzeć do pracowni, bądź na dany oddział szpitalny.
- Dostępne są wózki inwalidzkie służące do transportu pacjentów na terenie szpitala.
- Dodatkowo zastosowano również rozwiązania usprawniające szczególnie pod kątem osoby z dysfunkcją wzroku lub słuchu, są to m. in.: zapewnienie kontaktu z tłumaczem języka migowego, Ustawa o prawach pacjenta napisana w języku Braille’a.
- Przy wejściu od strony ul. Kozielskiej oraz przy rejestracji Izby Przyjęć znajduję się kioski rejestracyjne – biletomaty systemu kolejkowego do Izby Przyjęć.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku znajdują się toalety i łazienki przystosowane do potrzeb osoby
z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „D” – Budynek Poradni Specjalistycznych
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Poradni Specjalistycznych znajdują się:
Piętro 0
- Poradnie Specjalistyczne,
- Poradnia Medycyny Pracy,
- Oddział Chirurgii Jednego Dnia,
- Pracownia Histopatologii.
Piętro 1
- Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Angiologii.
Dostęp na Oddział przez Budynek Centralnej Izby Przyjęć, kierując się na Piętro 1. klatką schodową lub windą zlokalizowanymi bliżej ul. Kozielskiej.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika wraz z pochylnią.
- Do Budynku prowadzą dwa wejścia znajdujące się od strony ul. Kozielskiej.
- Uwaga – wejścia umożliwiają dostęp tylko na parter Budynku Poradni Specjalistycznych. Dojście na Piętro 1., czyli na Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Angiologii, odbywa się przez Budynek Centralnej Izby Przyjęć. Wejście znajduje się na rogu Budynku Centralnej Izby Przyjęć, przy skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z ul. Kozielską. Następnie należy kierować się na Piętro 1. klatką schodową lub windą zlokalizowanymi bliżej ul. Kozielskiej.
Komunikacja wewnątrz budynku
Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się windą, zgodnie z poniższą uwagą:
- Winda obsługuje pacjentów na Piętro 1. w Budynku Poradni Specjalistycznych oraz w całym Budynku Centralnej Izby Przyjęć.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, umożliwiony jest dostęp dla pacjentów na wózkach.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i Rejestracji.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby
z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „E” – Pawilon Operacyjny
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Bloku Operacyjnego znajdują się:
Piętro 0
- Izba Przyjęć Ginekologiczna
- Izba Przyjęć Położnicza
- Centralna Sterylizacja
Piętro 1
- Blok Operacyjny
Dostęp windami oraz schodami.
Piętro 2
- Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIOM),
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej – Pododdział Ginekologii Onkologicznej.
Dostęp Windami oraz schodami.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika z drzwiami otwieranymi automatycznie.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
Komunikacja wewnątrz budynku
Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się dwiema windami, zgodnie z poniższą uwagą:
- Windy obsługują pacjentów w całym Budynku Bloku Operacyjnego oraz na Piętro 0. i Piętro 1. Budynku Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (windy nie obsługują Piętra -1. Budynku Oddziału Ginekologiczno-Położniczego),
- Windy znajdują się w Budynku „E” w korytarzu głównym po lewej i prawej stronie od wejścia.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, z pomocą wind możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich kondygnacji budynku.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety i łazienki dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „F” – Budynek Pracowni Mammografii
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Pracowni Mamografii znajdują się:
Piętro 0
- Pracownia Diagnostyki Obrazowej
- Rejestracja Pracowni Mammografii
- Mammograf (Aparat Nr 1 i Aparat Nr 2)
- Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejście z poziomu chodnika,
- Wejście do Budynku znajduje się od strony wewnętrznej terenu Szpitala, obok fontanny i rzeźby „Wiktoria”.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich pomieszczeń budynku.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „G” – Budynek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Oddziału Ginekologiczno-Położniczego znajdują się:
Piętro -1
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej
Piętro 0
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej – Odcinek Ginekologiczny,
- Oddział Neonatologiczny,
- Dział Anestezjologii.
Piętro 1
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej – Odcinek Położniczy,
- Oddział Neonatologiczny,
- Blok Porodowy.
Dostęp windami od strony Budynku Bloku Operacyjnego oraz schodami.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika z drzwiami otwieranymi automatycznie.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
Komunikacja wewnątrz budynku
Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się dwiema windami, zgodnie z poniższą uwagą:
- Windy znajdują się w Budynku Bloku Operacyjnego w korytarzu głównym po lewej i prawej stronie od wejścia,
- Windy obsługują pacjentów na Piętro 0. i Piętro 1. Budynku Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz w całym Budynku Bloku Operacyjnego.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, z pomocą wind możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich kondygnacji budynku.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety i łazienki dostosowane do potrzeb osoby
z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „I” – Budynek Techniczno-Gospodarczy
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku Techniczno-Gospodarczym znajdują się:
Piętro 0
- Sekcja Techniczno-Gospodarcza,
- Magazyn.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada szerokie wejście z poziomu chodnika.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich pomieszczeń budynku.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety i łazienki dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „J”- Budynek Apteki
Adres: ul. Raciborska 27; 40-074 Katowice
W Budynku zlokalizowana jest Apteka szpitalna.
Piętro 0
- Apteka
- Punkt Odbioru Leków Onkologicznych.
Piętro 1
- Apteka
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek posiada 4 szerokie wejścia z poziomu chodnika, w tym jedno dla pacjentów od strony Pawilonu Operacyjnego.
- Punkt Odbioru Leków Onkologicznych zlokalizowany jest przy wejściu od strony Pawilonu Operacyjnego.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich pomieszczeń budynku.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „N” Dyrekcji
Adres: ul. Raciborska 26; 40-074 Katowice
W Budynku „N” znajdują się
Piętro 0
- Dyrekcja
- Administracja
Piętro 1
- Dyrekcja
- Administracja
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek znajduje się w drugiej linii zabudowy ul. Raciborskiej, za Budynkiem Poradni POZ i Onkologicznej.
- Wejście do Budynku znajduje się od strony ul. Raciborskiej, w narożniku skrzydeł Budynku.
- Budynek posiada szerokie wejście z poziomu chodnika.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i recepcji.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, możliwe jest swobodne dotarcie do wszystkich pomieszczeń budynku. Dla osób poruszających się na wózkach zapewniony jest transport urządzeniem z platformą.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „L” – Budynek Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej
Adres: ul. Raciborska 28; 40-074 Katowice
W Budynku Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się:
Piętro 0
- Poradnia Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej
Piętro 1
- Poradnia Onkologiczna
- Dostęp windą oraz schodami zlokalizowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie windy.
Piętro 2
- Dział ds. Zaopatrzenia i Zamówień Publicznych
Dostęp windą oraz schodami zlokalizowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie windy.
Dostępność wejścia do budynku
- Budynek względem kompleksu budynków Szpitala, znajduje się po drugiej stronie ul. Raciborskiej, przy skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z ul. Kozielską. Jest to budynek wolnostojący.
- Budynek posiada szerokie wejścia z poziomu chodnika wraz z pochylnią.
- Wejście główne znajduje się od strony podwórza, na lewej ścianie Budynku. Przy wejściu znajduje się winda oraz klatka schodowa.
- Drugie wejście znajduje się od strony podwórza, bliżej Budynku Dyrekcji. Wejściem możliwy jest dostęp tylko do Poradni Lekarza Rodzinnego. Wejście czynne jest tylko w okresie letnim.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Obsługa pacjentów w Budynku odbywa się windą oznaczoną oraz schodami.
- Wszystkie korytarze i ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone, umożliwiony jest dostęp dla pacjentów na wózkach, zapewniono przemieszczanie się windą.
Dostęp do informacji
- Informacja wizualna oparta jest o zróżnicowaną kolorystykę widoczną wewnątrz i z zewnątrz.
- Informacji udziela pracownik ochrony i rejestracji.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
ZESPÓŁ NR 2 – ul. Józefowska 119, 40-145 Katowice
Otoczenie budynków przy ulicy Józefowskiej w Katowicach
- Budynki zlokalizowane są w dzielnicy Katowice Wełnowiec
- Dojazd do budynków możliwy komunikacją miejską, najbliższy przystanek linii autobusowych to „Katowice Józefowska” oraz „Katowice Korfantego”. W pobliżu znajduje się postój TAXI.
- Na terenie KCO znajdują się cztery ogólnodostępne miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.
- Na terenie KCO znajduje się parking dla pacjentów – wjazd od ul. Józefowskiej.
- Na terenie KCO znajduje się park wyposażony w ławki, leżanki, stół do gry w szachy oraz tężnię solankową.
- Do parku można wejść przez dwa wejścia od strony Szpitala, jedno wejście od ul. Józefowskiej i dwa wejścia od ul. Alfreda. Park jest ogólnodostępny, ale w okresie zimowym jest zamknięty.
Budynki Szpitala oznaczone są literami:
- „A” – w kolorze pomarańczowym,
- „B” – w kolorze żółtym,
- „C” – w kolorze szarym.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osoby z niepełnosprawnością (Art. 20a ust.1-6) osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, między innymi do budynków opieki zdrowotnej. Warunkiem wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w: uprząż oraz posiadanie przez osobę z niepełnosprawnością certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba z niepełnosprawnością nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Budynek „A” – Budynek Główny
W Budynku „A” znajdują się:
Piętro 0
- Wejście A1 oraz A2 do Budynku „A”.
Piętro 1
- Izba Przyjęć
- Pracownia Tomografii Komputerowej Z2
- Sekretariat Oddziału Radioterapii Z2
- Oddział Obserwacyjny
Dostęp na schodami lub windą W1 znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu A1 do Budynku „A”.
Piętro 2
- Oddział Radioterapii Z2
Dostęp na schodami lub windą W1 znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu A1 do Budynku „A” oraz windą W2.
Piętro 3
- Oddział Geriatryczny
- Pracownia USG
Dostęp na schodami lub windą W1 znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu A1 do Budynku „A” oraz windą W2.
Piętro 4
- Oddział Geriatryczny
- Pracownia Fizjoterapii Z2
Dostęp na schodami lub windą W1 znajdującymi się bezpośrednio przy wejściu A1 do Budynku „A” oraz windą W2.
Dostępność wejścia do Budynku
- Wejścia do Budynku „A”:
- Wejście A1 – znajduje się od strony ul. Józefowskiej. W korytarzu przy wejściu znajduje się winda W1 oraz klatka schodowa.
- Wejście A2 – znajduje się od podwórza, z drugiej strony Budynku. Winda W2 jest jednocześnie wejściem A2.
- Budynek „A” posiada dwa szerokie wejścia z poziomu chodnika, w tym jedno bezpośrednio do windy W2.
Komunikacja wewnątrz budynku
Obsługa pacjentów w Budynku „A” odbywa się windami oznaczonymi W1 i W2 zgodnie z poniższymi uwagami:
- Winda W1 znajduje się przy wejściu A1 od strony ul. Józefowskiej.
- Winda W2 znajduje się z tyłu Budynku „A”, od strony Budynku „B” .
- Winda W2 jest jednocześnie wejściem A2 do Budynku „A” – wejście do windy odbywa się bezpośrednio z podwórza.
- Wszystkie ciągi komunikacyjne są szerokie, oświetlone i dostępne dla osoby poruszającej się na wózku.
- Budynek wyposażony jest w windy z poręczami, umożliwiające dotarcie do wszystkich kondygnacji, a zamontowane lustra umożliwiają osobie z niepełnosprawnością swobodne poruszanie.
- Windy posiadają na panelu przycisków oznaczenia dotykowe w języku Braille’a oraz system powiadamiania głosowego o swojej lokalizacji.
- Przed windami oraz wewnątrz wind znajdują się tablice informacyjne z lokalizacją oddziałów na poszczególnych kondygnacjach.
Dostęp do informacji
- Zapewniony jest czytelny system tablic i punktów informacyjnych. Budynek posiada funkcjonalny system orientacji przestrzennej – oznaczenia w Budynku „A” z dominującym kolorem pomarańczowym.
- Przy bramie wjazdowej na teren Szpitala znajduje się Portiernia - Budynek „C”, z pracownikiem ochrony, który jest gotowy udzielić informacji jak dotrzeć na dany oddział szpitalny.
- Dostępne są wózki inwalidzkie służące do transportu pacjentów na terenie szpitala.
- W razie awarii wind szpital wyposażony jest w schodołaz gąsienicowy.
- Dodatkowo zastosowano również rozwiązania usprawniające szczególnie pod kątem osoby z dysfunkcją wzroku lub słuchu, są to m. in.: zapewnienie kontaktu z tłumaczem języka migowego, Ustawa o prawach pacjenta napisana w języku Braille’a.
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
- W budynku znajdują się toalety i łazienki przystosowane do potrzeb osoby
z niepełnosprawnością, z poręczami oraz posadzkami antypoślizgowymi.
Ewakuacja
- Drogi ewakuacyjne są oznaczone w sposoby widoczny i czytelny.
- Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni w zakresie zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji.
Budynek „B” – Budynek Administracji
W Budynku „B” znajdują się:
Piętro 0
- Kostnica
Dostęp wejściem B1 bezpośrednio z poziomu chodnika.
Piętro 1
- Administracja
- Dział Statystyki Medycznej
Dostęp wejściem B2.
Dostępność wejścia do Budynku „B”
- Wejścia do Budynku „B”:
- Wejście B1 – znajduje się od podwórza, po lewej stronie Budynku „B”. Wejście odbywa się bezpośrednio z poziomu chodnika.
- Wejście B2 – znajduje się od podwórza, w bezpośrednim sąsiedztwie windy W2 i wejścia A2 do Budynku „A”.
Komunikacja wewnątrz budynku
- Dostęp wejściem B2 na Piętro 1 do Administracji i Działu Statystyki Medycznej możliwy jest schodami.
Dostęp do informacji
- Zapewniony jest czytelny system tablic i punktów informacyjnych. Budynek posiada funkcjonalny system orientacji przestrzennej – oznaczenia w Budynku „B” z dominującym kolorem żółtym.
- Przy bramie wjazdowej na teren Szpitala znajduje się Portiernia - Budynek „C”, z pracownikiem ochrony, który jest gotowy udzielić informacji o lokalizacji działów.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- w Katowickim Centrum Onkologii, pacjenci - osoby głuche, mogą skorzystać z usługi zdalnego tłumacza języka migowego. Usługa umożliwia połączenie wideo z tłumaczem języka migowego za pośrednictwem urządzenia z kamerą. Podczas pobytu i leczenia w Katowickim Centrum Onkologii, potrzebę skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego należy zgłosić pielęgniarkom lub położnym danego oddziału,
- w budynkach Katowickiego Centrum Onkologii nie ma pętli indukcyjnych,
- informacja o naszej działalności w tekście łatwym do czytania (ETR): Zakres działalności
- Data utworzenia
- 22-09-2020 (Michał Pisula)
- Data modyfikacji
- 01-04-2025 (Michał Pisula)
- Data publikacji
- 22-09-2020
- Drukuj (PDF) bieżącej strony