Biała Sobota w Katowickim Centrum Onkologii. To już 01 lutego! Nie przegap!
Aktualności
Biała Sobota w Katowickim Centrum Onkologii odbędzie się 01 lutego 2020 r. (sobota) w godzinach 09:00-12:00. Prowadzona będzie w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 04 lutego.
W ramach Białej Soboty udzielane będą bezpłatne świadczenia zdrowotne w zakresie porad i konsultacji lekarskich prowadzonych przez specjalistów z:
- Poradni Onkologicznej,
- Poradni Chorób Płuc,
- Poradni Dermatologicznej,
- Poradni Profilaktyki Chorób Piersi
oraz na Oddziale Onkologicznym. Oprócz tego wykonywane będą badania w Pracowni Diagnostyki Obrazowej - RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej, badania tomografii komputerowej na podstawie skierowania, USG piersi, badania mammograficzne.
Dodatkowo na podstawie skierowania (po uprzedniej konsultacji z lekarzem) będą wykonywane badania w Laboratorium Analitycznym. Odpłatnie pacjenci będą mieli możliwość wykonania badania Rezonansu Magnetycznego.
Zainteresowani pacjenci będą mogli zwiedzić Zakład Radioterapii Szpitala poprzez drogę, jaką pokonuje chory (tomografia komputerowa, symulator, aparat terapeutyczny). W trakcie prezentacji Zakładu będzie możliwość rozmowy z lekarzem specjalistą w zakresie radioterapii onkologicznej na temat wskazań oraz efektów leczenia napromienianiem, odczynów, możliwych objawów ubocznych i powikłań.
W programie akcji zaplanowane zostały również prelekcje na temat: "Choroby odtytoniowe a nowotwory płuc" i "Postępy w radioterapii".
Nie chowaj głowy w piasek!
Lekarze z Katowickiego Centrum Onkologii zachęcają mieszkańców regionu do licznego udziału w akcji (miejsce zamieszkania nie ma znaczenia), bo profilaktyka to klucz do tego, aby choroby nowotworowej uniknąć w ogóle. Biała Sobota to również idealna okazja, aby skonsultować stany, które nas niepokoją. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe uchwycone w bardzo wczesnym stadium są niemal w 100% uleczalne.
W swojej codziennej pracy obserwujemy dwie grupy pacjentów. Pierwsi aktywnie dbają o swoje zdrowie, zgłaszają się do lekarza w bardzo wczesnych stadiach choroby nowotworowej. Dotyczy to szczególnie raka piersi i jelita grubego. Z drugiej strony obserwuje się pacjentów, którzy nawet po zauważeniu niepokojących objawów wolą schować jak struś głowę w piasek i udawać, że nic się nie dzieje. W związku z tym trafiają już do nas w stadium zaawansowanym - mówi dr Wojciech Poborski - ordynator Oddziału Onkologicznego w Katowickim Centrum Onkologii. Zaznacza jednak, że część nowotworów ma taką biologię, że były, i pewnie jeszcze przez długi czas będą, rozpoznawane dopiero w stadiach stosunkowo zaawansowanych. - Takim nowotworem jest na przykład rak jajnika, który daje objawy bardzo niecharakterystyczne i z reguły jest wykrywany w wysokim stopniu zaawansowania. Niestety dalej problemem są nowotwory płuc, tymczasem liczba palaczy jakimś dziwnym sposobem nadal nie spada. Trzeba sobie również uświadomić, że palenie tytoniu to nie tylko nowotwory płuc, ale nowotwory w zakresie jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, a także układu moczowego - odcinek niby odległy, ale również zależny od tego nałogu - dodaje dr Poborski.
W Katowickim Centrum Onkologii chorych leczy się wielodyscyplinarne, od diagnostyki wstępnej poprzez cały proces leczenia - pod jednym dachem.
Takiego święta nam trzeba!
Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 2000 roku. Święto ustanowione zostało w czasie Światowego Szczytu Walki z Rakiem pod patronatem prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO. Przyjęto wówczas Kartę Paryską. Państwa, które się pod nią podpisały zobowiązały się do prowadzenia działań mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz sposobu walki z chorobami nowotworowymi.
Mimo, że na przestrzeni ostatnich lat dokonał się ogromny postęp w świadomości społecznej na tematy związane z zachorowaniem na nowotwory, liczba chorych na nowotwory złośliwe rośnie na całym świecie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponaddwukrotnie. Dlatego lekarze zwracają uwagę na szczególną rolę, jaką w walce z chorobami nowotworowymi odgrywa profilaktyka. Rak rozpoznany odpowiednio wcześnie jest niemal w każdym przypadku całkowicie wyleczalny.
Dlatego nie bagatelizujmy takich akcji jak ta organizowana w Katowickim Centrum Onkologii.
Pytajmy, badajmy się, budujmy swoją świadomość. Pamiętajmy, że im więcej wiemy na temat naszego wroga, tym łatwiej jest nam go pokonać!
Nie przegap tej okazji: Biała Sobota - 01 lutego 2020 r. (sobota), godz. 09:00-12:00, Katowickie Centrum Onkologii, ul. Raciborska 27 |
Co ze sobą zabrać?
powinni zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL. Warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań. |
Czytaj również na https://dziennikzachodni.pl/1-lutego-sobota-biala-sobota-w-katowickim-centrum-onkologii/ar/c15-14737710
Biała Sobota 01.02.2020 - Dziennik Zachodni
- Data utworzenia
- 30-01-2020 (Michał Pisula)
- Data modyfikacji
- 30-01-2020 (Michał Pisula)
- Data publikacji
- 30-01-2020
- Drukuj (PDF) bieżącej strony