Pracownia Endoskopii z nowym sprzętem medycznym
AktualnościKolejny sprzęt medyczny w Katowickim Centrum Onkologii. W ramach projektu "Nowoczesne technologie w walce z nowotworami! Zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa śląskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego w Katowickim Centrum Onkologii" zakupiono sprzęt medyczny do Pracowni Endoskopii. Uroczyste przekazanie sprzętu dla Pracowni Endoskopii odbyło się 11.12.2023 r.
- Zestaw do termoablacji guzów przy użyciu echoendoskopu (EUS) – generator do termoablacji, pompa chłodząca elektrodę, elektrody,
- Zestaw do enteroskopii dwubalonowej składający się procesora obrazu, źródła światła, monitora medycznego i wózka medycznego oraz enteroskopu dwubalonowego (enteroskop dwubalonowy wraz z pompą do obsługi enteroskopu), procesor endoskopowy kompatybilny z enteroskopem HD,
- Procesor do AI (sztuczna inteligencja wspomagająca analizę zmian endoskopowych),
- Kompaktowy aparat rentgenowski ramię C na potrzeby gabinetów endoskopowych,
- Szafa do endoskopu,
- Echoendoskop – aparat EUS wraz z głowicą brzuszną konweksową do ultrasonografu,
- Kolonoskop dwukanałowy
Zestaw do termoablacji guzów przy użyciu echoendoskopii umożliwi wykonywanie ablacji endoskopowej guzów trzustki (endoskopowe leczenie zmian o charakterze guzów neuroendokrynnych). Określony zabieg nie jest obecnie wykonywany w województwie śląskim. Metoda pozwala leczyć zmiany endoskopowo, bez użycia metod chirurgicznych, co umożliwia wykonanie zabiegu w sposób oszczędzający trzustkę, mało inwazyjny, nieokaleczający, bez otwierania jamy brzusznej. Pozwala zmniejszyć uraz, skrócić czas hospitalizacji oraz czas rekonwalescencji pacjenta. W przypadku zaawansowanych raków trzustki, metoda ta pozwala na mało inwazyjne leczenie paliatywne guza trzustki, a tym samym wydłuża przeżycie i poprawia komfort życia pacjenta. Stanowi cenne uzupełnienie chemioterapii.
Ablacja znajduje również zastosowanie w leczeniu guzów torbielowatych trzustki jako metoda mało inwazyjna, pozwalająca uniknąć konieczności zabiegu chirurgicznego. Metoda ta skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu, zmniejsza ilość powikłań i poprawia jego dobrostan. Pozwala też wykonać zabieg w sposób nieokaleczający pacjenta.
Zestaw do enteroskopii dwubalonowej pozwoli wykonywać w Katowickim Centrum Onkologii badania, które obecnie, również z uwagi na brak sprzętu, nie są wykonywane (enteroskopia dwubalonowa). Aktualnie badania takie nie są wykonywane w żadnym publicznym szpitalu w województwie śląskim. Badanie pozwala dokładniej diagnozować, a w części przypadków leczyć endoskopowo choroby jelita cienkiego, co skraca czas pobytu w szpitalu. W przypadku polipów lub części zwężeń pozwala usunąć lub leczyć zmianę endoskopowo, bez ingerencji chirurgicznej, co zmniejsza uraz, skraca pobyt i znacznie poprawia doborostan pacjenta.
Echoendoskop wraz z głowicą brzuszną pozwoli zwiększyć ilość wykonywanych zabiegów EUS w Pracowni, a tym samym skrócić czas oczekiwania na badanie, co w przypadku zaawansowanych raków trzustki może zadecydować o możliwości wdrożenia leczenia.
Dostępność ramienia C w Pracowni pozwoli na szybsze i łatwiejsze wykonanie szeregu zabiegów, takich jak poszerzenie zwężeń, protezowanie guzów i zwężeń nienowotworowych, jak również wspomoże diagnostykę endoskopową o możliwość podglądu radiologicznego w trakcie innych zabiegów. Zakup Ramienia C pozwoli również na rozszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów endoskopowych, na przykład o protezowanie guzów jelita grubego (leczenie niedrożności nowotworowej jelita grubego).
Zakupiony w ramach przedmiotowego projektu Procesor do AI (sztuczna inteligencja wspomagająca analizę zmian endoskopowych) znajdować będzie zastosowanie nie tylko do enteroskopii, ale również do innych zabiegów, poprawiając skuteczność diagnostyki i wykrywalność zmian podejrzanych i nowotworowych. Urządzenie umożliwiać będzie wspomaganie identyfikacji rodzaju zmiany (nowotworowa/nienowotworowa) oraz wspomaganie wykrywania zmian,
Kolonoskop dwukanałowy wykorzystywany będzie do wykonywania złożonych zabiegów endoskopowych wynikających z jednoczasowego użycia dwóch narzędzi endoskopowych. Takie użycie urządzenia zwiększy zakres wykonywanych zabiegów m.in. w zakresie złożonych dysekcji endoskopowych, tamowania krwawień. Kolonoskop umożliwi użycie dwóch narzędzi w jednym czasie, a także wyeliminowanie konieczności wymiany narzędzia w czasie pracy. Dzięki temu skróci się czas zabiegu oraz zwiększy jego skuteczność i bezpieczeństwo.
- Data utworzenia
- 14-12-2023 (Michał Pisula)
- Data modyfikacji
- 14-12-2023 (Michał Pisula)
- Data publikacji
- 14-12-2023
- Drukuj (PDF) bieżącej strony