Pierwsze operacje ginekologiczne robotem da Vinci w Katowickim Centrum Onkologii


Zdjęcie Sala Operacyjna Da Vinci

Duma nas rozpiera! Niezwykle precyzyjny robot, który zrewolucjonizował chirurgię, już jest dostępny w naszym szpitalu, a pierwsze operacje za nami.

- Operacja przy użyciu robota wykonywana jest wręcz z zegarmistrzowską precyzją, co nie jest możliwe przy żadnej innej metodzie. Dzięki temu pacjentka, nawet po rozległej operacji, przechodzi przez okres pooperacyjny tak, jakby była po niewielkim zabiegu – mówi dr Daniel Kurczyński, główny operator.
I to właśnie komfort dla operatora wpływa na pozytywne rezultaty dla pacjentów w postaci:

  • krótszego czasu rekonwalescencji,
  • minimalnego ryzyka powikłań,
  • poprawy jakości życia pacjenta.

Jak wygląda praca tego nowoczesnego robota?
Da Vinci ma cztery ramiona. Na ich końcach znajdują się mikronarzędzia, które naśladując ruchy dłoni lekarza operują z dużą dokładnością. To trochę jak operacja pod mikroskopem, ponieważ robot pracuje na dużym powiększeniu. Taka precyzja nie jest możliwa w przypadku endoskopu lub laparoskopu.
Dzięki zakupowi wysokospecjalistycznego systemu robotowego wraz z wyposażeniem możliwe jest wprowadzenie małoinwazyjnych metod operacyjnych w zakresie ginekologii.
Nasz szpital rozpoczął operacje raka trzonu macicy, a w najbliższym czasie planowane są zabiegi raka jelita grubego oraz endometriozy.
Bo najważniejsi są pacjenci!

 

Zdjęcie Sala Operacyjna DaVinci Zdjęcie Sala Operacyjna DaVinci Zdjęcie Sala Operacyjna DaVinci

 

 


Data utworzenia
23-01-2024 (Michał Pisula)
Data modyfikacji
25-01-2024 (Tomasz Duniec)
Data publikacji
23-01-2024
Drukuj (PDF) bieżącej strony