Pracownia Densytometrii


Densytometr

Pracownia Densytometrii

Zespół nr 1
ul. Raciborska 27
40-074 Katowice

 

 

 

TELEFONY
- Centrala: 32 42 00 100

Rejestracja i informacja:
- Pracownia Densytometrii zaprasza na badania w każdą środę i piątek.
- Rejestracja czynna w godz. od 07:30 do 14:00
- Zapisy oraz informacje pod numerem telefonu: 32 42 00 100 wewnętrzny 321

 


Pracownia Densytomaterii

Densytometria to badanie rentgenowskie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. Jest to podstawa diagnostyki osteoporozy - choroby charakteryzującej się powolnym ubytkiem masy kostnej, która prowadzi do osłabienia struktury kości i powoduje większe ryzyko złamań.

Nasza nowo otwarta Pracownia Densytometrii wyposażona jest w innowacyjny aparat rentgenowski amerykańskiego producenta Hologic, który służy do pomiaru gęstości kości.

 

Jak się przygotować do densytometrii?
Densytometria jest badaniem, które nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać jest to, aby nie zażywać preparatów wapnia na dobę przed planowanym badaniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zafałszowania wyniku densytometrii. Dotyczy to też preparatów wieloskładnikowych zawierających wapń.
Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się też rozbierać. W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części, takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria. Badanie densytometryczne nie wymaga od pacjenta pozostawania na czczo.

Przeciwwskazania do badania gęstości kości
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania densytometrii jest ciąża. Badanie to musi być również odroczone, gdy w ciągu ostatnich dwóch dni zostało przeprowadzone inne badanie z użyciem środka kontrastowego np. tomografia komputerowa z kontrastem. Problemem mogą być również duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania, bądź też obecność obcego materiału, np. protezy w miejscu badania. W takiej sytuacji możliwe jest jednak przeprowadzenie badania – konieczna jest jednak zmiana lokalizacji.

Jak wygląda badanie?
Densytometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które trwa nie dłużej niż 15 minut. Przeprowadzane jest z wykorzystaniem dwuwiązkowej absorpcjometrii rentgenowskiej (DXA). Bezpośrednio przed badaniem przeprowadzany jest z pacjentem wywiad dotyczący występujących schorzeń oraz stosowanych leków. Przed densytometrią dokonuje się również pomiaru wzrostu oraz masy ciała. Aparat do badania gęstości kości emituje bardzo małą ilość promieniowania. Badanie pojedynczej lokalizacji trwa ok. 2-3 minuty i w tym czasie istotne jest pozostanie w pozycji nieruchomej. Bezpośrednio po badaniu możliwy jest powrót do normalnej aktywności.

Czy densytometria jest szkodliwa i jak często można ją wykonywać?
Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym, w którym wykorzystywany jest aparat rentgenowski emitujący niewielką ilość promieniowania. Dawka promieniowania jest minimalna – wynosi – 2.0 mSv. Taką dawkę otrzymuje każdy z nas z promieniowaniem kosmicznym w ciągu 4 godzin pobytu na wolnym powietrzu.
Przy prawidłowych wynikach badań zaleca się zazwyczaj, aby densytometrię wykonywać co 2 lata. Gdy wyniki odbiegają od normy, terminy kolejnych badań ustala lekarz prowadzący. Ważne jest, aby kolejne badania densytometrii były wykonywane na tym samym aparacie, ponieważ gwarantuje to powtarzalność wyników.

Wskazania do wykonania densytometrii:
Pierwsze badanie densytometryczne powinno być przeprowadzone u kobiet w 50. r. ż. i u mężczyzn w 60. r. ż. oraz u wszystkich osób, u których występują następujące czynniki ryzyka osteoporozy:

 • niedobór hormonów płciowych u kobiet (wczesna menopauza u kobiet, pierwsza miesiączka w późniejszym wieku, nierodzenie) i u mężczyzn (andropauza);
 • mała aktywność fizyczna;
 • długotrwałe unieruchomienie;
 • zaawansowany wiek;
 • złamanie szyjki kości udowej u rodziców;
 • palenie tytoniu;
 • dieta ubogo wapniowa, ubogo białkowa;
 • niedobór witaminy D3;
 • niska masa ciała -BMI poniżej 18kg/m2;
 • spożywanie alkoholu w ilości 3 lub więcej jednostek dziennie;
 • nadmierne spożywanie kofeiny (kawa);
 • choroby tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca typu I, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nieswoiste zapalne choroby jelit, celiakia, przewlekła choroba nerek, przewlekła choroba wątroby;
 • reumatoidalne zapalenie stawów i inne zapalne choroby reumatoidalne;
 • przyjmowanie glikokortykosteroidów (dawka ≥ 5mg prednizonu /dobę przez ponad 3 miesiące);
 • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, antagonistów witaminy K i heparyn.

 

 

 


Data utworzenia
26-01-2024 (Michał Pisula)
Data modyfikacji
26-01-2024 (Michał Pisula)
Data publikacji
26-01-2024
Drukuj (PDF) bieżącej strony